ترکیدگی لوله 09126533022-abtinsazehmodern-ir

ترکیدگی لوله 09126533022

ترکیدگی لوله 09126533022

با سلام به تک تک همراهان همیشگی وب سایت شرکت آبتین سازه مدرن.

ترکیدگی و شکستن لوله های آب یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شویم. برای تشخیص ترکیدگی لوله روش های جدیدی در کشورهای پیشرفته به کار گرفته می شود که کار را بسیار ساده تر کرده است.

 

ترکیدگی لوله ها

ترکیدن لوله ها موجب آسیب رسیدن به خانه از طریق نم دادن می شود. حتی ممکن است نم حاصل شده به منزل همسایه ها نفوذ پیدا کند و موجب آزار و اذیت آن ها را فراهم کند. همچنین ممکن است به تاسیسات دیگر منزل آسیب برسد. از آن جا که ترکیدگی لوله ها پیوسته در حال افزایش خواهد بود و در واقع سوراخ های ایجاد شده همواره بزرگ و بزرگتر می شوند، شناسایی سریع نقطه آسیب دیده بسیار مهم است.

علاوه بر سرعت شناسایی ترکیدگی لوله دقت در آن نیز مهم است. به عنوان مثال فرض کنید که در یک خانه لوکس که نمای داخلی هزینه زیادی برداشته است، لوله ای ترکیده باشد. اگر در کشف نقطه ترکیدگی لوله دقت زیاد به عمل نیاید ممکن است از چند نقطه و با قطر زیادی تخریب صورت بگیرد تا ترکیدگی لوله برطرف شود. در این صورت هم باید مخارج ترکیدگی پرداخت شود و هم مخارج بازسازی نواحی تخریب شده در حین کار اصلاح ترکیدگی لوله.

ترکیدگی لوله 09126533022-abtinsazehmodern-ir

روش های تشخیص ترکیدگی لوله

برای اصلاح ترکیدگی لوله اولین کاری که باید صورت بگیرد، شناسایی منطقه ترکیدگی لوله است. برای این منظور در گذشته از روش هایی استفاده می شد که آسیب زیادی به خانه وارد می کردند. در گذشته از طریق مشاهده نم دادگی محل ترکیدگی را تشخیص می دادند. منطقه نمور رنگ تیره تری روی گچ ایجاد می کند و رطوبت دارد. یا اگر لوله ها در کف ساختمان بودند، موزاییک و سرامیک ها شل می شوند و ناحیه ترکیدگی مشخص می شود. اما این ناحیه ترکیدگی وسعت خیلی زیادی را نشان می دهد و البته دقیق نیست. چون ممکن است ترکیدگی لوله در یک نقطه اتفاق افتاده باشد اما آب جاری شده در محل دیگری تجمع کند. برای تعمیر در این حالت باید محدوده زیادی شکافته شود که مستلزم هزینه خیلی زیاد است.

 

روش تشخیص ترکیدگی لوله با کمک دستگاه حرارتی

دستگاه های حرارتی که در تشخیص ترکیدگی لوله به کار می روند، با فن آوری پیشرفته ای کار می کنند. این دستگاه ها با سنجش حرارت کار تشخیص منطقه ترکیدگی را انجام می دهند. به این رو ترموگرافی یا به فارسی گرما نگاری می گویند. این دستگاه ها فیلترهای حرارتی مختلفی دارند که هر کدام به یک میزان از حرارت حساس هستند. حرارت را می توان از فاصله چند ده سانتیمتری تشخیص داد. در نقطه ای که ترکیدگی لوله اتفاق می افتد، درجه حرارت آب متفاوت است. در واقع نزدیک به منطقه شکستگی لوله دمای خاک با قسمت های دیگر متفاوت است. بنابرین دستگاه حرارتی می تواند آن نقطه را تشخیص بدهد.

ترکیدگی لوله 09126533022-abtinsazehmodern-ir

تشخیص ترکیدگی لوله با کمک دستگاه های مادون قرمز

این دستگاه ها بر پایه تکنولوژی مادون قرمز یا همان فرو سرخ کار می کنند. مادون قرمز نیز عملکردی در واقع گرما نگارانه دارد و پایه آن بر اساس تشخیص الگوی حرارت گذاشته شده است.

در طیف اشعه های الکترومغناطیسی، زیر آخرین رنگ مرئی، یعنی قرمز، اشعه های مادون قرمز قرار می گیرند و علت نامگذاری آن ها نیز همین جایگاه قرار گیری شان است. طول موج این اشعه از طول موج امواج مرئی بلندتر است و به همین دلیل با چشم غیر مسلح نمی توان این امواج را مشاهده کرد. Passive Infrared  sensors سنسورهایی هستند که از طریق اشعه مادون قرمز فعال کار می کنند. این تکنولوژی نه فقط در تشخیص ترکیدگی لوله بلکه در بسیاری از صنایع استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند دمای اشیای مختلف را از طریق امواجی که ساطع می کنند به دست بیاورند و ثبت کنند.

این دستگاه ها عمق نفوذ خیلی بیشتری از دستگاه های حرارتی معمولی دارند و تا چندین مایل را می توانند تشخیص بدهند. در کارخانجات بزرگ و دستگاه های عظیم و غول پیکر استفاده از روش مادون قرمز به صرفه است و نتیجه بخش می باشد. اما در مصارف خانگی نیز البته با هزینه بیشتر انجام می شود.

اسکنر های دستگاه های مادون قرمز خاک محل های نزدیک به ترکیدگی را از نظر حرارتی اسکن می کنند و از اختلاف دما به نشتی می رسند. کاربری که از دستگاه استفاده می کند، آن را در محدوده لوله حرکت می دهد و صفحه دستگاه را چک می کند. آلارم های معینی برای دستگاه تعریف شده اند که با رسیدن به نقطه ترکیدگی به کاربر هشدار می دهند و کاربر محل را علامتگذاری کرده و برای مراحل بعدی اقدام می کند.

ترکیدگی لوله 09126533022-abtinsazehmodern-ir

رادارهای نفوذ کننده در زمین

رادارهای نفوذ کننده در زمین Ground Penetration Radar که به اختصار GPR نامیده می شوند، دستگاه های نوینی در زمینه پیدا کردن نشتی لوله هستند. این ابزار بر اساس الگوی امواج کار می کند و با ارسال و دریافت موج می توانند محل شکستگی را با تحلیل الگوی موج پیدا کند.

امواج مغناطیسی از آنتن های دستگاه با پالسی مشخص به منطقه مورد نظر نفوذ می کنند. سپس انعکاس امواج توسط دستگاه دریافت می شود. امواجی که به لوله برخورد کنند سریعتر منعکس می شوند و از طریق آن ها می توان محل لوله را ردیابی کرد.

از این دستگاه فقط برای تشخیص ترکیدگی اسفاده نمی شود و کاربردهای مختلف بسیاری در صنایع دارد.

ترکیدگی لوله 09126533022-abtinsazehmodern-ir

تشخیص ترکیدگی لوله با کمک دستگاه های صوتی

فن آوری این دستگاه ها بر مبنای تشخیص امواج صوتی ای است که با گوش انسان شنیده نمی شوند. در نقطه ترکیدگی لوله آب با فشار خیلی زیادی از لوله خارج می شود. ممکن است محل ترکیدگی بسیار ظریف باشد و مقدار آبی که از لوله نشت می کند بسیار کم باشد. اما هر قدر هم کم باشد با فشار خارج می شود و این با فشار خارج شدن صدایی تولید می کند که با دستگاه های صوتی قابل تشخیص هستند.

این دستگاه نسبت به سه مورد قبلی فناوری قدیمی تر و ساده تری دارد. اما در مشکلات خانگی کارایی خوبی دارد و می تواند تا عمق ۴۰ سانتی متر به خوبی عمل کند. دستگاه های صوت تا حدود ۱۰ سانتی متر اطراف محل شکستگی تلورانس تشخیص دارند. اما این مقدار نیز در مقایسه با روش های سنتی بسیار کارآمد است و در کاهش هزینه ها نقش دارد.

ترکیدگی لوله 09126533022-abtinsazehmodern-ir

ترکیدگی لوله 09126533022

در شرکت آبتین سازه مدرن

02177546400

09126533022

09127527087

 سایت تبلیغاتی : آرمیتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *