قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

در قسمت پیش درباره مفهوم قنات صحبت شد، اما در این بخش قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت توضیحاتی ارائه شده با ما همراه باشید.

با توجه به محدوده شهر تهران در دویست سال پیش تنها منبع تامین آب این شهر قنات مهرگرد بود و کانال های توزیع آب آن کل محدوده شهر را دربر می گرفته است.

آبدهی قنات مهرگرد با بالا آوردن سطح آب زیرزمینی در چهل سال اخیر به تدریج افزایش یافته و چون آب این قنات در مجاری زیرزمین جریان داشته و آب اضافی آن در خیابان ناصرخسرو به کانال شهرداری تخلیه می گردد لذا اندازه گیری دقیقی از آبدهی به عمل نیامده است ولی در سال 1372 که این قنات جهت عملیات ساختمان شرکت مترو به طور موقت مسدود شد.

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت- abtinsazehmodern-ir

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

با اندازه گیری که از داغ آب در مجرای جدیدالاحداث آن در میدان امام خمینی به عمل آمد آبدهی آن در حدود 700 لیتر در ثانیه برآورد گردید.

اختلاف ارتفاع مادر چاه و مظهر این قنات حدود یکصد متر است و با توجه به عمق مادر چاه آن که 80 متر است شیب شیب کوره قنات حدود 3 و نیم متر در هزار است. از خصوصیات دیگر این قنات این است که در ساختمان این قنات هیچ گونه مصالح ساختمانی از قبیل کول و … به کار نرفته و قسمت خشک کار آن کلا در دج زمین حفاری شده است. آب این قنات استفاده کنندگان متعددی داشته و کل محله بازار و عودلاجان از آب آن استفاده می کردند و در حال حاضر هم قسمتی از بازار تهران که فاقد شبکه آب تهران است از آن استفاده می کنند و در طول مسیر قنات هم در دانشگاه امیر کبیر ، دبیرستان البرز، بانک مرکزی، بانک مسکن، هتل بزرگ فردوسی و شهرداری تهران جهت مصارف غیر شرب با نصب الکتروپمپ هایی در چاه های واقع در طول مسیر استفاده می نمایند.

از قنوات معروف شهر تهران که آب شرب و مصرفی شهروندان را تامین می کرده می توان از قنات های سنگلج ناصری و قنات حاج علیرضا یاد کرد.

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

قنات سنگلج که مادر چاه آن در پارک لاله قرار دارد و عمق مادر چاه 75 متر بوده و طول کوره آن 6500 متر است و مسیر آن از پارک لاله به طرف میدان فلسطین بوده و به خیابان ولیعصر چهارراه طالقانی می رسد و در پیاده رو غربی این خیابان تا خیابان انقلاب ادامه داشته و سپس به طرف شرق متمایل شده و از زیر پارک دانشجو عبور می کند و خیابان جمهوری را در نبش خیابان لاله قطع می کند. این قنات نیز قدمت چند صد ساله دارد و در حال حاضر نیز دارای هیات امنا بوده و آب آن در محله درخوانگاه به آبیاری درختان می رسد.

قنات حاج علیرضا که مادر چاه آن در غرب خیابان شریعتی در جنوب بزگراه رسالت (پل سید خندان ) مقابل وزارت پست و تلگراف و تلفن قرار داشته و عمق آن 80 متر است و طول کوره آن 9000 متر بوده و مسیر آن آن از مادر چاه به طرف پادگان قصر متمایل شده و در شرق خیابان شریعتی قرار می گیرد و به موازا همین خیابان تا باغ صبا ادامه مسیر داده ، وارد محوطه پادگان ولیعصر یا عشرت آباد می گردد و سپس در میدان سپاه و خیابان سپاه قرار گرفته تا شمال میدان بهارستان موازات خیابان سپاه قرار داشته و در200 متری شمال میدان بهارستان مجرای آن دو رشته می شود. یک رشته از آن وارد محوطه ساختمان مجلس و مدرسه عالی شهید مطهری شده و یک رشته دیگر در خیابان مصطفی خمینی تا خیابان امیر کبیر ادامه می یابد و مظهر یعنی سرچشمه قنات حاج علیرضا در جنوب چهارراه در پیاده روی شرق خیابان قرار دارد و به همین خاطر این محل را سرچشمه می نامیدند.

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت- abtinsazehmodern-ir

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

مادر چاه قنات ناصری در پارک ارم جنوب دریاچه تفریحی پارک قرار دارد و عمق آن 90 متر است و از آبهای نفوذی رودخانه کن تغذیه می شود.

مسیر این قنات از پارک ارم به طرف شهرک اکباتان بوده و بعد از عبور شهرک آپادانا و کوی بیمه و شهرک شهید فکوری وارد محوطه ترمینال غرب می شود. سپس در 300 متری شمال میدان آزادی بزرگراه محمد علی جناح را قطع می کند و بعد از عبور از زیر ساختمان شرکت مخابرات ، خیابان های جیحون ، کاروان،قصرالدشت، خوش، رودکی، اسکندری را قطع و وارد دانشگاه جنگ می شود. در نهایت به محوطه ی قورخانه به طرف کاخ گلستان ادامه مسیر می یابد و مظهر اصلی آن در کاخ گلستان بوده و بعد از تامین آب کاخ از کوچه تکیه دولت آب آن طبق تقسیم نامه مدونی بین اهالی آن توزیع می شده است. طول مسیر این قنات 12000 متر است و به دستور ناصرالدین شاه قاجار حفاری ده است و آغاز بهره برداری آن 1273 هجری قمری می باشد.

قنات عباس به طول 4500 متر و عمق مادر چاه آن 60 متر و در ولنجک واقع است که دارای پنج رشته فرعی می باشد قنات عباس آباد که به دستور رضاشاه جهت تلمین آب پادگان عباسی حفاری ده بود در حال حاضر مظهر آن در بزرگ را مدرس، شمال پل های فجر قرار دارد. آبدهی این قنات در سال 50 به میزان 25 لیتر در ثانیه بوده ولیکن در حال حاضر به بیش از صد لیتر در ثانیه می رسد.

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

قنات یوسف آباد به طول 3500 متر و مادر چاه آن به عمق 45 متر در دره اوین قرار دارد این قنات در زمان قدیم آب روستای یوسف آباد را تامین می کرده و آسیابی در جنوب ده ونک با استفاده از آب این قنات دایر بوده آبدهی این قنات در سال 75 به میزان 220 لیتر اندازه اندازه گیری شده است و جهت آبیاری فضاهای سبز مناطق 3 و 6 و 10 استفاده می شود.

در این قسمت منابع آب شهر تهران شرح داده شد. متخصص نشت یاب و تشخیص ترکیدگی لوله باید بداند که منابع آب و قنات های یک منطقه در کدام قسمت ها واقع اند. با موقعیت یابی جغرافیایی ، منطقه ای و همچنین تست لوله های آب و فاضلاب می توان مشخص کرد که علت نم، نشت و رطوبت ناشی از چیست؟ حتی ساختمان سازان هم باد بدانند که اقدامات گذشته ی آن ها می تواند آینده ی بسیاری از انسان ها را تحت تاثیر قرار دهد.

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت- abtinsazehmodern-ir

قنات های مختلف شهر تهران و رفع نم و رطوبت

در شرکت آبتین سازه مدرن

02177546400

09126533022

09127527087

 سایت تبلیغاتی : آرمیتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *