لوله یاب و نشت یاب در عمق های مختلف حقانی ۰۹۱۲۶۵۳۳۰۲۲

با توجه به گسترش روز افزون مشترکان شرکت های آب و فاضلاب و تقاضای آنها جهت بهره گیری از آب سالم و تصفیه شده ، لوله یاب و نشت یاب در عمق  فاضلاب شهری فزونی یافته است .

روش های معمول برای به روز کردن نقشه ها ، شناسایی انشعابات غیرمجاز ، مشخص کردن محل تاسیسات مدفون و … نیازمند تخریب زمین و حفاری است اما در روشهای غیرمخرب ، بدون نیاز به حفاری ، نسبت به آشکارسازی تاسیسات و شناسایی آنها اقدام می شود .

قرارگیری دیگر تأسیسات شامل برق ، مخابرات و گاز در کنار تأسیسات شرکت آب و فاضلاب ، اهمیت آشکار سازی تأسیسات با استفاده از روشهای غیرمخرب را بیش از پیش نمایان می کند.

چهار روش جدید برای آشکارسازی لوله ها و کابل های مدفون موجود است که در این بخش دو روش لوله یاب و نشت یاب در عمق های مختلف را ذکر می کنیم و ادامه آن در پست بعدی قرار داده می شود .

روش اول :

روش رادار نفوذ کننده زمینی یا آشکارسازی : همه تاسیسات با هر جنس تا عمق حدود 3 متر ، روش آشکارسازی با توان بالا و فرکانس بالا برای شناسایی محل و مسیر لوله های فلزی و کابل های برق و مخابرات و همچنین دستگاه جریان یاب برای شناسایی محل قرارگیری خطوط آب می باشد .

لوله یاب و نشت یاب در عمق های مختلف حقانی-http://abtinsazehmodern.ir

روش دوم :

تئوری و کاربرد دستگاه آشکارساز زیرسطحی GPR : یکی از روش هایی که غیر مخرب بوده و به جنس تأسیسات مدفون حساسیت ندارد ، روشی است که از تکنولوژی راداری بهره می برد . در روش راداری با فرستادن امواج به سطح زمین و انعکاس این امواج از آن تصویری از سطح زمین ارائه می شود که خود این تصویر نیاز به تفسیر دارد . زیرا امواج فرستاده شده توسط رادار با برخورد به هر مانع در زیر سطح زمین شکل موج خاصی را با توجه به ویژگی های الکتریکی جنس مانع ایجاد می نمایند .

اساس کار انواع مختلف رادارها استفاده از امواج رادیویی  یا الکترومغناطیسیبرای ردیابی و مسافت یابی در دستگاهی است که با گسیل امواج الکترو مغناطیسی به درون زمین و ثبت امواج GPR . محیط های مختلف است بازگشتی ، تصاویری از عوارض زیر سطحی بدست می دهد . اساس کار در این روش ، بازتاب موج از فصل مشترك مواد متفاوت است که بدلیل اختلاف در ثابت دی الکتریک آنها رخ می دهد . هرچه اختلاف ثابت دی الکتریک بیشتر باشد، شدت پرتوهای بازتابیده بیشتر خواهد بود .

از مهمترین کاربردهای بررسی دقیق عوارض ساختمانی :

  • کیفیت بتون، شکستگیهای درون دیوارها و …

  • بررسی شریانهای حیاتی شهری لوله ها، کابلها، مجاری فاضلاب، قناتها، حفره ها و …

  • کاوشهای باستان شناسی یافتن محل و شکل دقیق اشیاء و بناهای تاریخی مدفون

  • مطالعات زمین شناسی مهندسی تعیین سنگ کف، گسلها، نواحی سست و اشباع از آب …

  • مطالعات زیست محیطی بررسی نحوة گسترش آلودگی در آبهای زیرزمینی و …

  • مطالعات زمین شناسی و معدن

لوله یاب و نشت یاب در عمق های مختلف-http://abtinsazehmodern.ir

رادار نفوذکننده زمینی می تواند گزینه مناسبی برای مطالعات زیرسطحی با دقت بالا در شرائط مناسب باشد این امواج را می توان از روی سطح زمین و یا در داخل گمانه ها و همچنین از روی هواپیما و یا ماهواره ها بکار گرفت . این روش بالاترین وضوح را در تصویر برداری زیر سطحی در بین روشهای ژئوفیزیکی داشته و این میزان در شرائط مناسب در حد چند سانتیمتر می رسد . عمق نفوذ برای این امواج از کمتر از متر تا 2400 متر رسیده که این میزان وابسته به جنس لایه ها است. با این وجود این ابزار در تمام محیط ها به خوبی عمل ننموده و در مناطقی که دارای لایه های سطحی با هدایت الکتریکی بالایی می باشند مانند مناطقی که دارای لایه های سطحی رس مرطوب است به خوبی عمل نمی نماید و می بایست در هر مورد روش های دیگر ژئوفیزیکی را نیز مد نظر قرار داد . اما با توجه به این موضوع این دستگاه به جنس لوله حساس نیست و بخصوص برای لوله های پلاستیکی محدودیتی را نسبت به روش های دیگر ندارد .

از مهمترین معایب و محدودیت های این روش ، نیازمندی به تکنیک های پیشرفته پردازش تصویر برای تفسیر نتایج و نیز نیروی متخصص و ماهر است .
شرکت آبتین سازه مدرن با علم به تمام موارد فوق ، از آمادگی کامل برای خدمت رسانی به هموطنان تهرانی می باشد .

نشت یابی و تشخیص ترکیدگی لوله دیباجی ۰۹۱۲۶۵۳۳۰۲۲

لوله یاب و نشت یاب در عمق های مختلف حقانی ۰۹۱۲۶۵۳۳۰۲۲

شرکت آبتین سازه مدرن  – لوله یاب و نشت یاب در عمق

09126533022

09127527087

همکاران ما

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *