نشت یابی لوله آب با دستگاه سوهانک ۰۹۱۲۶۵۳۳۰۲۲

نشت یابی لوله آب با دستگاه سوهانک ۰۹۱۲۶۵۳۳۰۲۲

پدیده نشتی از مهمترین مشکلات خط لوله است. به علت گستردگی سیستم خط لوله و عوامل متعددی که سبب ایجاد نشت در خط لوله می شوند، نظارت بر سیستم خط لوله و نشت یابی اهمیت پیدا می کند.

بدین منظور سیستم ها و روش های نشت یاب متنوعی ارائه شده است.

این روش ها انواع مختلفی دارند و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. در بین این روش ها، روشی که به صورت پیوسته خط لوله را پایش کند و هزینه کمتری داشته باشد و همچنین از صحت و دقت بالایی برخوردار باشد اهمیت پیدا می کند.

روش های نرم افزاری (پایش محاسباتی) در این بین از جایگاه ویژه ای برخوردارند. این روش ها با استفاده از اندازه گیری های فشار، دبی، دما و … میزان نشت و مکان آن را بطور همزمان تخمین می زنند.

نشت یابی لوله آب با دستگاه سوهانک-abtinsazehmodern-ir

از جمله روش های نرم افزاری می توان به آنالیز نقطه فشار، موازنه جرمی یا حجمی، مدل سیستم پویا اشاره کرد. در بین این روش ها، روش های بر مبنای مدل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 با استفاده از مدل سازی سیستم خط لوله مکان و میزان نشت شناسایی می شوند.

بدین منظور با استفاده از معادلات دینامیک سیالات و ترمودینامیک، خط لوله و سیال درون آن مدل سازی می شود. با استفاده از معادلات پیوستگی و مومنتوم (تکانه) جریان در خط لوله مدل می شود و می توان فشار و دبی را که تابعی از مکان و زمان هستند محاسبه کرد.

معادله پیوستگی برای مبنای قانون بقای جرم است و بیان می کند جرم وارد شده به حجم کنترلی با جرم خارج شده از آن برابر است.

اساس معادله پیوستگی برمبنای تئوری انتقال رینولدز است.

در معادله مومنتوم از معادلات ناویه-استوکس در راستای یک بعد استفاده می شود. با استفاده از این معادلات مدلی برای سیستم خط لوله تعریف می شود. حال فرم بسته ای برای محاسبه فشار و دبی در طول خط بدست می آید.

معادلات سیستم خط لوله از نوع هیپربولیکی مشتق جزئی مرتبه اول غیر خطی هستند. برای حل این دسته از معادلات از روش های عددی استفاده می شود. در اینجا از روش خطوط مشخصه استفاده می شود.

ایده روش خطوط مشخصه بر این مبناست که معادلات مشتق جزئی را بر روی یکسری خطوط، که خطوط مشخصه نامیده می شوند به معادلات دیفرانسیل کامل تبدیل می کند. حال معادلات دیفرانسیل کامل با استفاده از روش های موجود در ریاضیات حل می شوند.

نشت یابی لوله آب با دستگاه سوهانک-abtinsazehmodern-ir

نشت یابی لوله آب با دستگاه سوهانک ۰۹۱۲۶۵۳۳۰۲۲

در شرکت آبتین سازه مدرن

02177546400

09126533022

09127527087

 سایت تبلیغاتی : آرمیتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *